Ekonomi

Kamp alışverişlerinde online platformlar revaçta

İş yerinin alışveriş yeri Avansas, iş hayatının yoğun temposundan uzaklaşmak ve stres atmak isteyen çalışanların hafta sonlarında vazgeçilmezi olan piknik ve kamp tercihlerini araştırdı. “Doğanın İyileştirici Gücü” başlıklı araştırmaya göre piknik veya kamp ürünleri satın alan her 100 müşteriden yaklaşık 71’i e-ticaret platformlarını tercih ediyor. 10 müşteriden 8’i kampanya ürünlerini takip ederken, doğada yaptıkları aktivitelerle iş stresini azaltan çalışanların satın aldıkları ekipmanlar arasında güneş enerjili şarj cihazları ilk sırada yer alıyor.

Pandemi dönemiyle birlikte çalışanların hafta sonu aktivitelerinde vazgeçilmezleri arasında yer alan piknik ve kamp aktivitelerine ilgi artarak devam ediyor. Her ay gerçekleştirdiği araştırmalarla iş yerlerinin nabzını tutan Avansas, “Doğanın İyileştirici Gücü” başlıklı yeni araştırmasını yayımladı. İş hayatının yoğun temposunda dinlenmenin ve doğayla iç içe olmanın ruh hali ile iş performansı üzerindeki etkilerine dikkat çekmek için yapılan yeni araştırmada Avansas müşterilerine piknik ve kamp ürünleri tercihleri ile satın alma alışkanlıkları soruldu. 

Araştırmaya katılanların yüzde 71’i piknik veya kamp ürünleri alışverişlerinde e-ticaret platformlarını tercih etiğini paylaşırken, yüzde 29’u ise fiziksel mağazaları tercih ettiğini aktardı. Her 10 kişiden 8’i piknik veya kamp ekipmanı satın alırken düzenlenen kampanyaları takip ettiğini ifade etti ve satın alımlarda müşteri yorumlarını inceleyip tercihini bu doğrultuda yaptığını söyledi. Her 10 kurumsal müşteriden 7’si piknik veya kamp organizasyonu sırasında taşıması kolay ve hafif ürünleri tercih ettiğini aktarırken, 3’ü ise dayanıklı ve fonksiyonel ürünleri kullandığını belirtti. Kamp ve piknik organizasyonlarında son dönemin trend ürünleri arasında güneş enerjili şarj cihazları, bluetooth kulaklık, akıllı saat gibi teknolojik ürünler yer aldı.

HAFTA SONUNUN GÖZDESİ PİKNİK

Artan maliyetler, hafta sonu aktivitelerinde de değişime neden oldu. Uzak yerlere seyahat etmek yerine, şehir içinde veya yakın çevrelerde yapılan doğa kaçamakları, yenilenmek ve stresten uzaklaşmak isteyen çalışanlar arasında popüler hale geldi. Çadır kurmak, doğayla iç içe olmanın keyfini çıkarmak isteyenler için cazip bir alternatif haline geldi. Araştırmaya katılan her 100 müşteriden 78’İ piknik yapma alışkanlığının bulunduğunu ifade ederken, yüzde 27’si ise kamp yapma alışkanlığına sahip olduğunu belirtti. Müşterilerin yüzde 18’i ise kamp veya piknik yapma alışkanlığının olmadığını aktardı. Araştırmaya göre, piknik ve organizasyonlarında mangal ve doğa yürüyüşü yapmak planlanan etkinlikler arasında ilk sıralarda yer aldı. Müşterilerin mevsim tercihlerinde ise en çok yaz aylarını tercih ettiği görülürken, ilkbahar ayları ikinci sırada yer aldı. Bunun yanı sıra piknik ve kamp organizasyonlarında en çok ormanlık alanlarının tercih edildiği kaydedildi.

Piknik veya kamp organizasyonları için en çok tercih edilen lokasyon İstanbul olurken bu illeri İzmir, Muğla, Çanakkale ile Balıkesir takip etti. Piknik veya kamp alanı tercih edilirken dikkate alınanlar arasında manzara, çok kalabalık ve gürültülü olmaması, doğal alanların bulunması, kolay ulaşım sağlanması ve su ihtiyacının kolay giderilmesi ilk 5 özellik olarak sıralandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu