Ekonomi

DESA'nın 2023'ün ilk yarısındaki net karı 230 milyon TL oldu

Dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen deri sektörü şirketlerinden DESA, başarılı operasyonel performansı ve yüksek kar artış oranıyla dikkat çeken 2023 yılı ilk yarı finansal sonuçlarını açıkladı. Satış, FAVÖK, net kar ve net nakit pozisyonu gibi temel finansal performans göstergelerini artıran DESA, sektördeki paydaşlarına ve hissedarlarına sürdürülebilir büyümesini bir kez daha gösterdi. 

2023 yılnın ilk yarısında 859 milyon TL ciroya ulaştık

Yılın ilk yarısında güçlü bir performans sergileyen DESA, ihracat, perakende, B2B ve e-ticaret kanallarında başarılı sonuçlar elde ederek dikkat çekti. Satışlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 86 oranında bir büyüme kaydeden DESA, toplam gelirlerini 859 milyon TL’ye yükseltti. Aynı dönemde net karı da yüzde 236 artışla 230 milyon TL’ye ulaştı. 2022 sonunda 2,938 milyar TL olan şirketin piyasa değeri, ağustos ayı itibarıyla 4,407 milyar TL’ye yükselerek yüzde 50’lik bir artış gösterdi.

DESA’nın 2023 yılı ikinci çeyreğindeki net satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 59 artarak 430 milyon TL olarak gerçekleşirken, FAVÖK rakamı yüzde 76 artarak 118 milyon TL oldu. Satış büyümesinin üzerinde artan operasyonel karlılık ile ikinci çeyrek marjı geçen yılın aynı dönemine göre 2,6 yüzde puan iyileşerek yüzde 27,5 seviyesinde gerçekleşti. DESA’nın özkaynak yöntemiyle değerlediği ortaklığı Samsonite JV’nin ikinci çeyrek karındaki payı ise yıllık bazda yüzde 100 artarak 14 milyon TL oldu. Artan operasyonel karlılık ve finansal gelirlerin de katkısıyla net kar, ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 308 artarak 192 milyon TL’ye ulaştı. 

DESA Genel Müdürü Burak Çelet “DESA’nın 2023 yılının ilk yarısındaki finansal performansı oldukça etkileyiciydi. İlk çeyrekte yaşadığımız hazin deprem felaketinin perakende satış kanalı üzerindeki olumsuz etkisinin yılın ikinci çeyreğinde nispeten azaldığını gördük. Satışlarımız, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 86 oranında artarak 859 milyon TL’ye ulaştı. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 12,4 olan FAVÖK marjımız 2023 yılının ikinci çeyreğinde iki kattan fazla artış göstererek yüzde 27,5 seviyesinde gerçekleşti. Para piyasalarında yaşanması muhtemel volatiliteye karşı yılın ikinci çeyreğinde de tedbiri elden bırakmayan DESA, bu dönemde hem net nakit pozisyonunu iyileştirdi hem de yapmış olduğu finansal yatırımların da katkısıyla net karını güçlendirdi. Net karımız, sağlam operasyonel performans ve kur farkı gelirlerinin de etkisiyle 2023 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 236 oranında yükselerek 230 milyon TL’ye ulaştı. Böylece, mart ayının sonu itibarıyla 384 milyon TL olan net nakit pozisyonumuz haziran ayı sonu itibarıyla 586 milyon TL’ye yükseldi. DESA’nın piyasa değeri, 2022 yılı sonuna göre yüzde 50 artış göstererek ağustos ayı itibarıyla 4 milyar 408 milyon TL’ye ulaştı. Bu artışın aynı zamanda yatırımcıların şirketimizin finansal performansına ve gelecek beklentilerine olan güvenini yansıttığını söyleyebiliriz. DESA olarak, 2023 ilk yarı yıl finansal sonuçlarımızın stratejik planlarımız ve operasyonel etkinliğimizle uyumlu bir şekilde yansıdığını görmekten mutluyuz. Sürdürülebilir büyüme hedefimize ulaşmak için sağladığımız ilerleme, şirketimizin gelecekteki başarısı için güçlü bir temel oluşturuyor” dedi.

Yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz

Özellikle İtalya yatırımı ile Avrupa basınında sıkça yer bulan DESA, birçok lüks markanın tercih ettiği çözüm ortağı olma yolunda ilerlemesini sürdürüyor. Çelet “İtalya yatırımımızla özellikle Avrupa’da yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Yıllardır çözüm ortağı olduğumuz dünyaca ünlü lüks markaların yanında daha önce çalışmadığımız seçkin lüks markalardan da teklifler alıyoruz. Bu doğrultuda mayıs ayı itibarıyla müşterilerimizden aldığımız siparişler doğrultusunda ilk hattımızda üretime başladık. İtalya’daki yatırımlarımızı güçlendirmeye ve global pazarlardaki konumumuzu sağlamlaştırmaya yönelik süreçlere odaklanıyoruz. Bugün kursiyerleriyle birlikte 45 kişiye ulaşan İtalya’daki çalışan sayımızı yıl sonuna kadar 90-100 kişilik bir kapasiteye ulaştırmayı hedefliyoruz. İtalya’da istihdam ettiğimiz her çalışanımızın 2024 yılında Türkiye’de bize ek 5 istihdam sağlayacağını öngörüyoruz.

Geleceğe yönelik büyüme stratejilerimiz kapsamında 60 bin metrekarelik Düzce arazisi için ön satış tahsis protokolü imzaladık. Bu protokol gelecekteki projelerimizin habercisidir. Burada yapılacak yatırımlarla, üretim ve kapasite artışı gibi olasılıkları değerlendiriyoruz. Bu arazinin nasıl kullanılacağına dair iş birlikleri üzerine çalışmalarımız özenle devam ediyor“ diye belirtti.

Perakende satış kanalında yeni yatırımlarımız olacak

DESA’nın, müşteri deneyimi odaklı genişleme stratejisiyle yeni mağazalar açmaya devam edeceğini söyleyen Çelet “Son dönemde ülkemizde hizmete giren mağazalarımız arasında Antalya Kemer Samsonite, Alanya Uygun Center DESA, Kozyatağı City’s İstanbul DESA, Mall of Antalya Samsonite ve Samsonite ile ortak girişimimizin çatısı altında açtığımız Zorlu TUMI mağazaları yer alıyor. Yeni mağazalarımız, müşterilere daha kolay ulaşma imkânı sağlayarak büyümemize katkıda bulunuyor. Önümüzdeki dönemde de bu yatırımlarımıza devam edecek, şu anda sözleşmesi imzalanan 4 mağaza yatırımımızı yıl içerisinde devreye alacağız“ diye ekledi.

DESA sürdürülebilirlik alanında da öncü bir rol üstlenmeye devam ediyor 

Bugün Türkiye perakende sektöründe deriden başlayarak tüketicisine sunduğu ürünlerin büyük bölümünü kendi üreten ve düşey entegrasyonunu tamamlamış tek firma olan DESA, sürdürülebilirlik konusunda da öncülüğünü pekiştirecek yatırımlarına devam ediyor. 

Geçtiğimiz yıl Düzce’deki tesisinde hayata geçirdiği GES yatırımı sayesinde bu tesisin enerji ihtiyacının yüzde 150’sini yenilenebilir enerjiyle karşılama becerisine kavuşan DESA, 2023 yılı içerisinde Çorlu’da bulunan tabakhanesinin enerji ihtiyacını yüzde 90 oranında karşılayacak olan GES yatırımını da tamamlayacak.

İstihdama katkı ve çalışan eğitimleriyle sektörde fark yaratıyoruz 

Çelet “İstihdama olan katkımız, iş gücümüzü nitelikli hale getirecek eğitim programları ve fırsat eşitliği sağlama çabalarımız sektörde örnek gösterilen çalışmalardır. Yönetimde kadın istihdamına önem veren politikalarımız sayesinde Türkiye ve İtalya’da kadın çalışanlara sağladığımız katkılarla, cinsiyet eşitliğine destek olmayı tüm hassasiyetimizle sürdüreceğiz. Şirketimiz, yerel topluluklarla iş birliği yaparak sosyal faydayı artırmaya, sosyal sorumluluk projelerine önem vererek yerel toplulukların refahını artırmaya ve eğitim imkânları sunmaya devam ediyor. DESA olarak, sürdürülebilir büyüme, müşteri memnuniyeti ve topluma katkı sağlama vizyonumuzla, sektördeki lider konumumuzu korumak ve güçlendirmek için çalışmalarımız kararlılıkla devam edecek” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu