Bursa Haber

Bursa Yıldırım’da kitap kurtları ödüllendirildi

BURSA (İGFA) – Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen törene Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’ın yanı sıra Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü  Kamil Özer, Yıldırım İlçe Kaymakamı Metin Esen, Türk Kütüphaneciler Derneği Bursa Şubesi Başkanı Güncel Türker, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Çelenk ve kitapseverler katıldı. Doç. Dr. Mehmet Çelenk’in Kitapla Yaşamak, Kitapla Büyümek konferansıyla başlayan program en çok kitap okuyan kullanıcıların ödüllendirilmesiyle sona erdi.

517 BİN ZİYARETÇİ

Bugün Bursa’nın, hatta ülkemizin en güzel kütüphanelerinden ikisinin Yıldırım’da olduğunu aktaran Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Mümine Şeremet ve Mimar Sinan Uyumayan Kütüphaneleri, tüm Bursalıların hizmetinde. Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi’ni 2021 yılının başında ilçemize kazandırmıştık. Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi, Bursa’nın her yanından gençlerin akın akın buraya geldiğini gördük. Ortaya çıkan ihtiyaca binaen bu defa şehrin doğu yakasına ikinci bir kütüphane kazandırmak için kolları sıvadık ve Mimar Sinan Uyumayan Kütüphanemizi hizmete açtık. İki kütüphanemiz de henüz çok yeni olmasına rağmen şu an itibariyle kütüphanelerimizde 33 bin 928 kitap bulunuyor. Ayrıca kütüphanelerimizin 32 bin 852 üyesi var. Bunun yanı sıra 30 saygın dergiye de üyeliğimiz bulunuyor. Yaklaşık 2 yılda kütüphanelerimiz 517 bin defa ziyaret edildi. Biz bu kütüphaneleri kentimize kazanırdık, gençlerimiz de varlığı ile çalışkanlığı ile mekanlarımıza ruh veriyor ve renk katıyor. Kütüphanelerimizi dolduran, kütüphanelerimize can veren sevgili gençlere teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Yılmaz, kitabın ve kütüphanenin medeniyetimizde çok önemli bir yeri olduğunun altını çizdi.

BURSA’NIN EN GÜZEL KÜTÜPHANELERİ

Kitaplardan ve okumaktan uzaklaştıkça gelecekle ilgili beklentilerin de aynı oranda düşeceğini aktaran İl Kültür ve Turizm Müdürü Kamil Özer de “Bu yıl kütüphane haftasının 59’uncusunu kutluyoruz. Kitap zihnimizi ve geleceğimizi besler. Sonra iyileştirir, geliştirir ve büyütür. Bu ruhun gelişmesidir. Başkanımız Bursa’nın en güzel kütüphanelerinden birisini yaptı ve hizmete sundu. Biz de bütün mekanlarımızı ve kütüphanelerimizi sürekli geliştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (İGFA) İnternet Gazetecileri Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu