Sağlık

Yaz döneminde cildi korumanın 5 yolu

Yaz mevsiminde güneş yanıkları, mantar, deri kuruluğu ve güneş lekeleri gibi pek çok sağlık sorununda artış görülüyor. Sağlıklı bir yaz geçirmenin temel kuralının cildi iyi tanıyarak ona uygun önlemler alınması gerektiğinin altını çizen Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Eylem Emel Arıkan, “Alerjik, kuru, kızarık ve lekeli cilt karakterine sahip kişiler, yaz mevsiminin sıcak ve nemli günlerinde daha çok dikkat etmeli. Havanın ısınması, güneş ışınları ve özellikle havada askıda kalan alerjik partiküllerin uçuşarak cildimize konmasıyla yeni reaksiyonlar oluşurken, var olan hastalıklar da alevlenebiliyor. Vücudumuzun dış ortamla direkt temas eden koruyucu bariyeri olan cildin korunması çok önemli” açıklamasında bulundu.

Bilindiği gibi yaz aylarında sıklıkla güneş yanıkları, sıcakla ilişkili deri hastalıkları, mantar hastalıkları, atopik egzama, deri kuruluğu, böcek ısırıkları, yüz lekeleri ve roza hastalığı gibi sorunlar pek çoğumuzun ortak sorunu haline geliyor. Düzensiz beslenme, başka birçok ek faktörle birlikte oksidatif stres, yani paslanma yaratarak vücudun savunmaya geçmesine neden olduğunu paylaşan Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Eylem Emel Arıkan, “Sağlıklı bir cilt doğru savunma yaparak kalitesini korurken; sağlıksız ciltte lekeler, kuruma, esneklik kaybı, renginde solma gibi belirtiler görülüyor. Ancak rafine şekerden yoksun, hayvansal gıdalardan fakir, bol sebze ağırlıklı yani Akdeniz tipi beslenme düzeni cilt kalitesini olumlu yönde destekliyor” dedi.

Yaz döneminde cilt gençleştirme uygulamaları sonrası güneşe çıkılmamalı

Yaz günlerinde birçok bakım ve yaşlanmaya karşı antiaging işleminin mutlaka güneşten sakınmak koşuluyla uygulamak gerektiğini paylaşan Dermatoloji Uzmanı Dr. Eylem Emel Arıkan, “Yaz başlarında kırışıklıkların yerleşmemesi ve canlı bir bakış oluşturması için botoks uygulaması yapılabilir. Antiaging işlemler arasında yüksek fokuslu ultrason (HIFU), antioksidan gençlik aşıları, saç-leke mezoterapileri ve PRP işlemi en popüler uygulamalar. Güneş etkisiyle kırışmaya, sarkmaya ve lekelenmeye meyilli, 18 yaş üzeri tüm ciltler için bu uygulamalar yapılabilir” diye konuştu.

Yaz mevsiminde cildi korumanın yolları

Güneşin, ciltteki fotoyaşlanmanın en önemli nedeni olduğunu hatırlatan Dermatoloji Uzmanı Dr. Eylem Emel Arıkan, “Dolayısıyla güneşten korunmak aslında yaşlanmayı geciktirmek için oldukça önemli” diyerek yaz döneminde cilt sağlığını korumak için önerilerde bulundu.

  • Doğru ürün kullanın: Cilt tipinize uygun doğru ve etkili bir güneş koruyucu kullanın. Doğru miktarda ve doğru aralıklarla uygulamaya özen gösterin. Her bireyin kendi işaret parmağı boyunca sürdüğü krem ölçüsü, yüzün bir yarısı için yeterli.

 

  • Kişiye özel ürün tercih edin: Farklı hastalık endikasyonları için size özel güneş kremleri bulabilirsiniz. Örneğin akneli, hassas, kuperöz yani kırmızı kılcal damarların ciltte görünmesi, atopik ve lekeli ciltler için özel kremler mevcut.

 

  • Güneş kremi en az 50 faktör olmalı: Güneşten koruma faktörü en az 50 olmalı. Ayrıca 3-4 saatte bir krem tekrar uygulanarak tazelenmeli.

 

  • Doğru nemlendirici kullanılmalı: Cildinize uygun nemlendiriciler kullanın. Doktorunuzun da önerisiyle antioksidan serumlar ve eğer bilinen bir deri hastalığınız varsa ona özgü ürünler tercih edin. 

 

  • Yeterli sıvı alın: Cildinizin yaz günlerinde daha çok suya ihtiyacı olacak. Su tüketiminizi ihmal etmeyin. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu