Ekonomi

ThorAtom 2030'a Kadar Toryumla Çalışan Milli Reaktörü Çalıştıracak

Yeni nesil nükleer reaktörler geliştirmek ve üretmek hedefiyle bir FİGES Grubu şirketi olarak kurulan “ThorAtom Nükleer Teknolojiler AŞ” ilk kez Nükleer Santraller Fuarı ve Zirvesi – NPPES’te tanıtıldı. ThorAtom, 2030 yılına kadar Toryum Ergimiş Tuz Reaktörü geliştirmeyi, üretmeyi ve ticarileştirmeyi hedefliyor

Türkiye’nin öncü mühendislik firması FİGES Grubu, 2016 yılında başlattığı nükleer teknoloji alanındaki çalışmalarında hedeflerini, yeni kurduğu ThorAtom isimli şirketiyle büyütüyor. Altı yılda konsept çalışmalarını tamamlayan FİGES, bu çalışmalarını yeni kurduğu ThorAtom Nükleer Teknolojiler AŞ bünyesinde devam ettirerek 2030 yılına kadar toryumla çalışan ergimiş tuz nükleer reaktörü üretmeyi amaçlıyor. Türkiye’nin nükleer teknoloji alanında ihracatçı bir kimlik kazanmasını da hedefleyen ThorAtom’un öncelikli hedef pazarları Afrika’daki dost ülkeler olacak.

 

Boyutları yaklaşık dizel jeneratör büyüklüğünde olacak

FİGES Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tarık Öğüt, toryum kaynaklı reaktörler konusunda çalışmalar yürüttüklerini belirterek şunları söyledi: “Türkiye, toryum kaynakları açısından dünyada önemli bir potansiyele sahip. 700-800 santigrat derecede ergimiş toryum tuzları ile çalışan yeni nesil reaktörler, ihtiyaca göre ölçeklendirilebiliyor. Boyutları yaklaşık olarak, binalarımıza elektrik kesintilerinde enerji sağlayan dizel jeneratörler büyüklüğünde olacak bu reaktörlerin yüksek düzeyde pasif güvenliğe sahip olduklarını ve ısı veya elektrik enerjisine ihtiyaç duyulan her yere kurulabileceğini belirtmek lazım. Konutların ısıtılmasında kullanılabileceği gibi OSB’lere ısı ve elektrik enerjisi temini de sağlanabilecek. Kurulum ve bakım maliyetleri de oldukça düşük olan bu yeni nükleer teknoloji ile üretilecek elektrik enerjisinin bir kWh maliyetinin 2 Cent/USD olması bekleniyor. Toryum kaynaklı nükleer reaktörlerin pasif güvenliğe sahip olmaları nedeniyle bu reaktörleri yüksek derecede güvenli ve kaza riski neredeyse sıfır düzeyinde olarak düşünebiliriz. ThorAtom bünyesinde, ülkemizin büyük bir zenginliği olan toryumu kullanan ve karbon ayak izi neredeyse sıfır olan bu yeni nesil nükleer enerji teknolojisini milletimizin refahına 2030 yılına kadar sunmayı hedefliyoruz.”

 

Hedefimiz ülkemizi nükleer teknoloji üreten bir ülke düzeyine çıkarmak

Öğüt sözlerine şöyle devam etti: “2017 yılında Horizon 2020-EURATOM tarafından desteklenen SAMOFAR projesinde 3000 MW termal gücündeki yeni nesil nükleer reaktörün ısı değiştiricilerini başarıyla tamamladıktan sonra FİGES bünyesinde yeni nesil milli toryum reaktörümüzü geliştirmek için nükleer grubumuza yeni nükleer mühendisler dahil ettik. Amacımız, TÜBİTAK, TENMAK gibi araştırma kurumlarımız ve ilgili üniversitelerimiz ile de iş birliği yaparak ülkemizi, nükleer teknoloji üreten bir ülke düzeyine çıkarmak. Bu noktada devletimizin maddi ve manevi desteğini güçlü olarak arkamızda hissetmek istiyoruz.”

 

NPPES ASO ve NSD tarafından düzenleniyor

Türkiye’nin ilk ve tek nükleer enerji etkinliği 5. Nükleer Santraller Fuarı ve 9. Nükleer Santraller Zirvesi – NPPES, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleriyle Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Nükleer Sanayi Derneği (NSD) tarafından 21-22 Haziran 2023 tarihlerinde düzenlendi. Dünyanın sayılı nükleer enerji etkinliklerinden biri kabul edilen NPPES, bu yıl Yeni Nükleer İzleme Enstitüsü (New Nuclear Watch Institute – NNWI) ile Rusya’nın Nükleer Sanayii İnşaat Kompleksi Kuruluşları Derneği (Association of Organizations of the Construction Complex of the Nuclear Industry – ACCNI) tarafından resmi olarak  desteklendi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu