Spor

TFF Merkez Hakem Kurulu Yaz Semineri'nin resmi açılış töreni yapıldı

MHK’nin 2023-2024 sezonu yaz seminerinin resmi açılış töreni, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, TFF Onursal Başkanı Şenes Erzik, TFF Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop, A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz, TFF Yönetim Kurulu Üyeleri Talat Papatya, İdil Karademirlidağ Suher, Cengiz Erdem, Süleyman Kocasert, Şevket Çelik, MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu, TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş, hakem eğitmenleri ve hakemlerin katılımıyla Riva’daki Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu: Sayın başkan 22 Haziran’da yapılan genel kurulda yeniden seçilmenizi kutluyorum. Geniş vizyonunuzla Türk futboluna ve Türk hakemliğine geniş bir katkınız olacağına inanıyoruz. Biz de elimizden gelen desteği vereceğimizi belirterek bütün kurullarınıza başarılar diliyorum. Uzun süre bizlere rehber olacağınızdan kuşkumuz yok.

Her geçen yıl büyük bir heyecanla izlenen futbolun her alanda yönetimi gittikçe güçleşmektedir. Bundan en çok etkilenen kesim hakem dünyası olmaktadır. Hakem dünyası olarak endüstriyel futbola ayak uydurmak için plan ve projelerimiz hazır. Modern teknolojiyi bünyemize katmak ve geliştirme çalışmaları başlamıştır. Mesafeyi hızla kaydedeceğimizden şüphemiz yok. Teknolojiden daha çok yararlanarak elde edilen verileri takip edeceğiz. Her maç sonunda veri analizleri havuzu oluşturup bu bilgileri kullanacağız. Bu veriler ile hem bireysel hem de grup olarak gelişmeleri takip edeceğiz. Hakem akademimiz sayesinde altyapımızı güçlendirerek güçlü hakemler yetiştireceğiz. 

Cumhuriyetimizin 100. yılında 10 yıl, 20 yıl sonrasının planlamalarını yaparak hızla yol almaktayız. Altyapıya inersek daha hızlı yol alacağımızı ve daha güçlü gideceğimize inanıyoruz. Bu çalışmalar profesyonel kadrolarla olacak. UEFA çapında kendini kanıtlamış isimler bu çalışmaların içinde yer alacak. Zaman zaman yükselen baskılar ve futbol paydaşlarının hedefinde olmamak için hem bireysel hem de grup olarak üzerimize düşen görev ve zorlukları eksiksiz yerine getirmemiz gerekmektedir. Bedensel ve zihinsel gelişimi profesyonel bireyler olarak dikkate almalısınız. Toplum barışının, hakem camiasındaki birlik ve beraberliğin sağlanması için her birimize ayrı ayrı görevler düşmektedir. Teknolojik kolaylıklardan faydalanacağımız gibi her zaman adil, şeffaf ve denetlenebilir olacağımızı söylemeliyim. Yeni sezonda hakemlerimiz ve tüm paydaşlarımıza başarılar diliyorum.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, açılışta yaptığı konuşmada, seminerin tüm hakemler adına başarılı ve verimli geçmesini diledi. Trendyol Süper Lig’in 11 Ağustos’ta başlayacağına dikkat çeken Büyükekşi, “Yeni sezon büyük bir çekişmeye ve heyecanı yüksek maçlara sahne olacak. Türk hakemlerimizin sezon boyunca görev alacakları karşılaşmaları başarıyla yöneteceğine inanıyorum. Yeni sezona yeni bir MHK başkanı ve yeni kurul üyeleriyle giriyoruz. Geçtiğimiz dönem MHK Başkanı Lale Orta ve kurul üyelerine hizmetlerinden dolayı teşekkür ederim. 42 yıl boyunca verdiği hizmetlerle, Türk futbolunun ve hakem camiasının değerli bir ismi olan MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu ve kurul üyelerine başarılar diliyorum.

Hakemlerin gelişimi ve yeni hakem yetiştirilmesi bizim öncelikli konularımız arasında. Bu alanda birçok somut çalışma yaptık. Hakemlerimizin özlük haklarını iyileştirdik. Hakemlikte tecrübe ve eğitim en önemli konular. Eğitimlerimizi yeniledik ve sürekli hale getirdik. Sürdürülebilir başarı ve gelişimi sağlayabilmek için Hakem Akademisi’ni kurduk. Bu akademide en alt seviyeden en üst seviyeye tüm hakemlerimiz UEFA kriterlerinde eğitim alıyor. Hakem izleme, mentörlük, mental-fiziksel sağlıkların izlenmesi, en iyi hakem adaylarının bulunması ve sürekliliğin sağlanması ile yabancı dil eğitimleri veriliyor.

Dünya hakemliğinin en önemli isimlerinden Hugh Dalas’ı TFF Hakem Danışmanı, Pawel Gil’i ise TFF VAR Eğitim Danışmanı olarak göreve getirdik. Saha ve VAR hakemliğini birbirinden ayırdık. VAR hakemliğinde uzmanlaşmaya giderken hakem kadromuzu da genişlettik. Her zaman eleştiri konusu olan hakem atamalarında insan inisiyatifini ortadan kaldırdık, dijital atama sistemini uygulamaya koyduk. Her maçın hakemi temel kriterler ve performans olmak üzere 41 kritere dayanan algoritmayla atanıyor. Yeni sezonda VAR hakemleri de algoritmayla atanacak. Ayrıca algoritmaya takımların istatistikleri de girilecek. Böylece maçların zorluk dereceleri de verilerle detaylı şekilde takip edilecek. Aday hakemlikten normal hakemliğe geçiş için kriterleri belirledik. Geçtiğimiz dönemde gözlemci sayısını iki katına çıkardık. Gözlemci raporlarından, veri analizi yapılabilen, sayısal rapor uygulamasına geçtik.

Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren hakemlerin değil oyunun konuşulmasını istediğimizi belirttik. Kulüp yöneticilerinin, teknik adamların ve futbolcuların, hakemleri baskı altına almayı amaçlayan açıklamalarını engellemek adına yeni bir talimat çıkardık, caydırıcı cezalar getirdik.

Adil, eşit, şeffaf ve tarafsız yönetim anlayışı ile tüm kurullarımızla birlikte Türk futboluna güveni hep beraber inşa edeceğiz. Burada en büyük sorumluluk MHK ve siz değerli hakemlerimize düşüyor.

Hakemlik en zor mesleklerden birisi. Sürekli eleştiri var, tebrik ve takdir neredeyse hiç yok. Her zaman söylediğim bir şey var; hekim, hakim, hakem… Bunlar geri dönüşü olmayan konularda muhakeme yürüterek hüküm veren meslek erbabıdır. Doğru kararı verecek bilgi ve tarafsızlığını koruyalacak ahlak sahibi olmalıdırlar. Üçünün de aldığı kararlar bağlayıcıdır. İnsan hayatına en çok dokunan onlardır. Hekimler ve hakimler hak ettikleri saygıyı ve sevgiyi görürken hakemlerimiz için durum neden böyle değil? Biz bu algıyı değiştirmek istiyoruz. Hakemlerimizin de insan olduğunu, hata yapabileceklerini unutmayalım. Önemli olan kasıt gözeterek bir hatanın yapılmaması.

Buradan tüm kamuoyuna sesleniyorum; hakemlerimiz de bir evlat, eş, anne ya da baba. Müsabakalarda heyecanla ve ne yazık ki tedirgin bir şekilde onları izleyen aileleri var. Sosyal medyanın futbol üzerinde olması gerekenden daha fazla etkisi var. Hakemlerimiz tarafından yapılan en küçük hata ya da tartışmalı bir pozisyon, anında yıpratıcı ve haksız bir gündeme dönüşüyor. Bunun sonuçları ne Türk futbolu için ne de hakemlerimiz için fayda üretmiyor. Aksine performanslara kötü etki ediyor.

Hakemlerimiz Avrupa’da çok başarılı maçlar yönetiyor. Çünkü büyük takım baskıları ve sosyal medyaın yıpratıcı eleştirilerini orada hissetmiyorlar. Biz hakemlerimizi eleştirmek ve onları yıpratmak yerine üzerlerindeki baskıyı nasıl kaldırırız, hakemlerimizi nasıl koruruz bunu düşünmeliyiz.

Futbolumuzu daha ileriye taşımak için tüm paydaşların bir olması, Cumhuriyetimizin 100. yılına yaraşır bir hikaye yazılması gerekiyor. Bu sezon herkesin geçmişten ders alarak, bir daha aynı hataları yapmadan hareket etmesini istiyoruz. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) “İnsanların en hayırlısı, ahlakı en güzel olandır.” demiştir. Merkez Hakem Kurulumuz ve hakemlerimizin bu anlayış ve sorumlulukla davranacağına inanıyorum.

2032 Avrupa Şampiyonası’nı İtalya ile birlikte düzenlemek için UEFA’ya başvurduk. Bu durum Türk futboluna önemli bir katkı sağlayacak. 10 Ekim’de Nyon’da yapılacak toplantıda İtalya Futbol Federasyonu ve Türkiye Futbol Federasyonu birlikte sunum yapacak. İnşallah bu işi alacağız. O zamana kadar bir strateji çalışması yapıyoruz. Burada hakemlerimizin de ilk hedefi 2024 Avrupa Şampiyonası olmalı. A Milli Takımımıza başarılar diliyorum. Nasıl milli takımımız inşallah orada olacaksa, hakemlerimizin de orada olması çok önemli. Sonraki hedef de hakemlerimizin Dünya Kupası’nda olması.

2032 yılında Avrupa Şampiyonası’nın ülkemizde düzenlenmesi halinde tanıtım anlamında önemli yansımalar olacaktır. Burada hakemlerimize de görev düşüyor. Vereceğimiz imaj önemli. Ülkemizin kuruluşunun 100. yılında 2032 Avrupa Şampiyonası’nı ülkemize kazandırırsak, bu da önemli bir başarı olacak. 2023-2024 sezonunun tüm hakemlerimize sağlıklı, kazasız, belasız, huzurlu, doğru kararların verildiği bir dönem olmasını diliyorum.

Açıklamaların ardından hakemlik kariyerini video yardımcı hakem (VAR) olarak sürdürecek Hüseyin Göçek ve Suat Arslanboğa’ya plaket takdimi yapıldı. 

Hüseyin Göçek, uzun süre Türk hakemliğini Avrupa’da gururla temsil ettiğini ve artık görevini VAR olarak sürdüreceğini belirterek, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin hakemlere büyük destek verdiğini ifade etti.

Suat Arslanboğa da 27 yıl önce başladığı görevde plaket almanın gururunu yaşadığını açıklayarak “Bu kararı geçen sezon devre arasında başkanımıza iletmiştim. 27 sene önce kendime bir sözüm vardı, “Allah istikametten ayırmasın.” dedim. Üzerimde emeği olan herkese, aileme, arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Bundan sonra VAR olarak üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmak istiyorum.” değerlendirmesini yaptı. Toplu fotoğraf çekiminin ardından açılış semineri tamamlandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu