Sağlık

Dünya Doktorları Tam Donanımlı Mobil Sağlık Hizmetleriyle Sahada Önemli Görev Üstleniyor

İnsani yardım profesyonellerinden oluşan ekipleri sağlık, psikososyal destek, koruma, temiz su, sanitasyon ve hijyen hizmetleri sunan Dünya Doktorları, hızlı, aktif ve etkin bir şekilde kriz anlarında çalışmalarını sürdürüyor. Dünya Doktorları, kırsalda ve erişilmesi güç bölgelerde yaşayan ihtiyaç sahipleri başta olmak üzere tam donanımlı sağlık hizmetleriyle sahada önemli görevler üstleniyor. 

Dünya Doktorları tarafından büyük çoğunluğu “mobil” olmak üzere sahada sunulan hizmetlerden bahseden Dünya Doktorları Derneği Başkanı Hakan Bilgin, “Birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamında pratisyen hekim muayenesi, beslenme taraması dahil çocuk sağlığı hizmetleri, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi, erken teşhisi, yönetimi ve tedavisi, laboratuvar hizmeti, diyabet eğitimi, sağlık taraması uygulamaları, tedavi ve ilaca erişimin desteklenmesi ve acil müdahale gerektiren tedaviye ihtiyacı olanların (özellikle çocuklar başta olmak üzere) donörlerle buluşturularak kalıcı çözüme kavuşmalarını sağlamak gibi tam donanımlı profesyonel bir sağlık hizmet sağlıyoruz” dedi.

Çocuklar ve kadınlar depremlerden en çok etkilenen grupların başında geliyor

Deprem sonrası kadınların ve çocukların yaşadıkları kötü deneyimin bıraktığı olumsuz duyguları iyileştirmeye yönelik bir psikososyal destek sağlandığını söyleyen Bilgin, “Bireysel ve grup psikososyal destek hizmetleri kapsamında Hatay’da kurduğumuz kadın ve çocuk dostu güvenli alanda depremzede çocuklarla birlikte sanat odaklı psikososyal destek çalışması yaparken, çocukların duygularını, düşüncelerini, acı veren travmalarını resim, heykel, dans, hikaye gibi yollarla ifade etmelerini sağlıyoruz. Çocuklara takım çalışmasını ve dayanışmanın önemini öğretmek için gruplar halinde yapılan etkinliklerde psikologlarımız, çocukların birbirleriyle sağlıklı bir şekilde iletişim kurma yeteneklerini geliştirmeyi ve içe dönük çocukları cesaretlendirip özgüvenlerini artırmayı amaçlıyor” dedi.

Kadınlar ve Çocuklar için Güvenli Alanlar

Kadın-çocuk dostu alanı ve mobil birimleri ile Hatay’da sağlık, psikososyal destek, ilaç, koruma, temel hijyen ve sanitasyon hizmetleri sağlamaya devam eden Dünya Doktorları, jinekolojik muayene, ilaç temini, çamaşır yıkama ve kurutma, banyo ve tuvalet olanağı, bireysel ve grup psikososyal destek, hijyen ve anne/bebek kitleri dağıtımı, öz bakım ve kuaförlük hizmeti sağlıyor. Bilgin, “Depremden bu yana Dünya Doktorları, 5.965 kişiye psikososyal destek ve 180 kişiye koruma desteği olmak üzere toplam 15.574 depremzedeye insani yardım hizmeti sağlamıştır. Kadın ve çocuk dostu alanı ve mobil birimleri ile Hatay’da 1.450 hijyen ve bebek bakım kiti ve 4.986 çocuğa psikososyal destek hizmeti sağlandı” dedi.

Dünya Doktorları, afetin ilk günlerinden bu yana halkın sağlık ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürüyor

Risk altındaki kadın ve çocuklara yönelik korunma hizmetleri hakkında konuşan Bilgin, “Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ile koordineli olarak sunduğumuz koruma hizmetleri ile engelli/yaşlı bakım sorumluluğu olanlar, şiddet mağdurları, cinsel/fiziksel/ekonomik şiddet gören kadınları tespit ediyor ve bu hizmetlere erişimlerini sağlamaya yönelik çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bununla beraber risk altındaki ihmal ve istismar mağduru olan çocuklar, psikolojik bütünlüğü tehlikede olanlar, çocuk işçiliği riski olan vb. risklerin tespiti ile yine bakanlığımızca koordineli olarak çalışıyoruz. İletişim hattı üzerinden kurumumuza ulaşan göçmenlerin risk ve hassasiyetleri doğrultusunda gerekli danışmanlık hizmetlerinin sağlanması, memnuniyet veya önerileri hakkında geri bildirimlerin alınmasına yönelik çalışmalarımız sürüyor. Aynı zamanda engelli bireylere dönük danışmanlık hizmeti desteğimizde var. Engelli çocuklar için evde sağlık hizmetlerine ulaşım, ortez ve protez cihazlarının temin edilmesi, ilgili okullara yönlendirilmesi gibi kapsamlı hizmetlerimizde bulunmakta” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu