Bursa Haber

Başkan Aktaş: Bursa’yı yıkarak güzelleştireceğiz

BURSA (İGFA) – Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İGF TV ve Herkes Duysun TV’nin ortak yayınında “Odak Noktası” programına konuk oldu.

Başkan Aktaş, moderatörlüğünü Merve Özdemir Çevik’in yaptığı programda İGF Genel Başkanı ve Herkes Duysun Genel Yayın Yönetmeni Mesut Demir’in sorularını yanıtladı.

Bursa’nın 3 milyonu 200 bini aşan nüfusuyla Türkiye’nin 4. Büyük şehri olduğunu belirten Başkan Alinur Aktaş, her geçen gün gelişerek büyüyen bir yapıları olduğunu söyledi.

Her alanda lokomotif şehir konumunda olduklarını belirten Başkan Aktaş, Bursa’nın tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de cazibe merkez olma özelliğini koruyan ve bu özelliğini daima güçlendiren bir şehir olduğunu kaydetti.

“BURSA’YI YIKARAK GÜZELLEŞTİRECEĞİZ”

Bursa’nın geleceğinin kentsel dönüşüm olduğunu vurgulayan Başkan Aktaş, bu dönüşüm ya bizlerin elinde kontrollü ve planlı biçimde gerçekleşecek ya da maalesef deprem sebebiyle canların kaybı, milli servetin hebasıyla olacağını söyledi. Başkan Aktaş, Bursa’nın geleceğinin olabilmesi için atılacak her adımın kentsel dönüşüme çıkacağını kaydetti.

Kentsel dönüşümü belediyelerin görevi olarak yürüttüğü rutin bir faaliyet olarak görmediklerini ifade eden Başkan Aktaş, vatandaşların canını kurtarmakla eşdeğer bir çalışma olarak gördüklerini söyledi.

5 YILDA 352 BİN, 2.180 BAĞIMSIZ BÖLÜMÜ YIKTIK

Tarihi Hanlar Bölgesi, Sıcak Su, Merinos Demiryolualtı, İstanbul Caddesi, Beşyol, 75. Yıl, Esenevler, 1050 Konutlar, Yiğitler Kentsel Dönüşüm alanı, Değirmenönü, Ulus, Karapınar, Arabayatağı gibi diğer bir çok alanda hız kesmeden projelendirme veya uygulama gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Aktaş, 5 yıllık süreçte kentsel dönüşüm ve riskli yapı çalışmaları kapsamında 352 bina, 2 bin 180 bağımsız bölümü yıktıklarını anlattı.

“Biz kentsel dönüşümü yüksek bir hedef olarak belirledik” diyen Başkan Aktaş, “İlk adım bütün resmi görüp birbirleriyle çelişmeyen adımlar atabilmektedir. Deprem tehlikesi yüksek şehrimizi bütüncül olarak ele alıyoruz. Halen yürütmekte olduğumuz çevre düzeni planı çalışmasının veri toplama sürecinde Bursa’nın zemin durumunu, TÜBİTAK ile birlikte 3 yıl süren çalışmanın sonunda ortaya koyduk. Böylelikle Türkiye’de zemin tehlike haritalarını çıkartan ilk üç ilden birisi olduk. 2020 yılından beri devam eden süreçte Bursa’da yaklaşık 650 bin yapının bina envanterini oluşturmaktayız. Yüzde 80’ini de tamamlamış durumdayız. Bütün ilçelerimizdeki yapıları, kat yükseliği, yapım yılı gibi kriterlere göre sınıflandırıyoruz. Merkez Osmangazi, Nilüfer, Yıldırım, Gürsu, Kestel ilçeleri için bu çalışma tamamlandı. Diğer ilçelerimiz için de bu analizi kısa sürede tamamlamış olacağız” diye konuştu.

ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI VE ULAŞIM YATIRIMLARINA HIZ VERDİK

Alternatif enerji kaynaklarının de önemine vurgu yapan Başkan Aktaş, yenilenebilir kaynaklardan üretilen elektrik enerjisi Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kullanımında bulunan tesislerde tüketilen elektrik enerjisinin tamamını karşıladığını söyledi.

Ulaşım yatırımlarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Başkan Aktaş, Bursa genelinde tamamlanan ulaşım projelerine 3,5 milyar lira harcarken, halen 3 milyar liralık yatırımların da devam ettiğini kaydetti.

PROJELERİMİZ ÖRNEK ALINDI

Programda kültür sanat ve spor yatırımlarından da bahsetti.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin örnek alınan projeleri de gündeme getiren Başkan Aktaş, “Kart 16 sosyal yardım kartını çıkardık, anında kopyaladılar. Mahalle bakkallarına yöneli bir ilke imza attığımız Ramazan sosyal destek çeki projemizi konfeksiyon ve ayakkabıcı esnafımızla gerçekleştirediğimiz bayram sosyal destek çeki projemizi taklit ettiler.  Salgın döneminde sokak sanatçılarına örnek bir proje yaptık, sağ olsunlar ondan da esinlendiler. Biz bunlara tepki göstermedik. Aksine mutlu olduk. Neticede belediyeler millete hizmet için var. Bizler eser siyaseti yapan, örnek alınan, örnek projeler üreten AK Parti’nin mensubuyuz” diye konuştu.

GENEL SİYASETTE ‘TAYYİP ERDOĞAN DÜŞMANLIĞI’ VAR!

Genel siyasete ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Başkan Aktaş, son Ümit Özdağ kararıyla ‘Tayyip Erdoğan düşmanlığı’nı açık şekilde belli ettiğini ifade etti. “Biz miliyetçiyiz diyeceksiniz. HDP’ye PKK terör örgütü diyemeyeceksiniz. Çıkın açıklayın. PKK ne, ne yaptı? 30 bin vatan evladı bu ülkede şehit olmadı mı? Ben milletimizin ve Bursalı hemşehrilerimin 28 Mayıs günü bunun üzerine basa basa o psikolojiyle sandığa giderek gereken cevabı vereceğine inanıyorum” dedi.

Hangi siyasi partiye sahip olursanız olsun lütfen fotoğrafın bütününe bakalım çağrısında bulunan Başkan Aktaş, vatandaşlarımızın tercihlerini Cumhurbaşkanımızın lehinde kullanmalarını istirham ederken, ilk seçimde olduğu gibi aynı duyarlılıkla sandığa gitmeleri yönünde çağrı yaptı.

Sandığa ulaşma noktasında zorluk çekenlere yönelik de hatırlatma yapan Başkan Aktaş, Alo 153 ile sandığa ulaşmada Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nde ortopedik engelli ve yatağa bağımlı yaşayan hastaların oylarını daha rahat şekilde kullanabilmesi için ücretsiz ulaşım desteğinde bulunabileceğini kaydetti.

Kaynak: (İGFA) İnternet Gazetecileri Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu